Demans Belirtileri Nelerdir?

Demans Belirtileri Nelerdir?

Demans Belirtileri Nelerdir ? Çoğunlukla gündelik yaşantıda yapılan basit aktivitelerin gerçekleştirilemiyor olması bulguları ile ortaya çıkan Demans hastalığı belirtileri, Demansın türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Büyük oranda zamana yayılan ve zaman içerisinde belirtilerin ortaya çıktığı gözlemlenen Demans türlerinde önemli ve belirgin bulgular ilerleyen evrelerde gözlemlenmektedir.

 

Her ne kadar demans göstermiş olduğu semptomlarla, geri dönüşü olmayan bir hastalık gibi düşünülüyor olsa da gösterdiği etkilerin minimal boyutlara düşürülmesi ve etkili bir tedavi sürecinin gerçekleştirilmesi adına belirtilerin ortaya çıkması durumunda uzman hekimlerle iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Demans hastalığı belirtileri arasında yaygın olarak kabul görmüş ve açık bir biçimde gözlemlenebilecek pek çok bulgu yer almaktadır. Cümle kurarken farklı ve anlamsız kelimelerin tercih edilmesi Demans hastalarında gözlemlenen en açık belirti olmakla birlikte buna ek olarak gündelik yaşantıda kolaylıkla yapılan pek çok aktivitenin hasta tarafından gerçekleştirilemediği de önemli bir belirtidir. Diş fırçalama, saç tarama, tırnak kesme gibi yetilerin kaybedilmesi bu noktada belirleyici olabilir.

Neden-sonuç ilişkisi kurma sorunları da yine Demans hastalığı belirtileri arasında en yaygın olarak kabul edilen bulgulardandır. Aynı zamanda Demans hastalarında soyutlama ve yargılama yetisinin de önemli ölçüde kaybolduğu söylenebilir. Tüm belirtilere karşın birine Demans teşhisi koyabilmek için bazı kriterler bulunur. Muhakeme yetisi, görsel algı, odaklanma, iletişim ve bellek yetilerinin en az ikisinde bozukluk gözlemlenmesi halinde Demans bulgularından uzman hekimler şüphelenmektedir.

Kısaca demans hastalarında;

  1. Diş fırçalama,
  2. Saç tarama,
  3. Tırnak kesme,
  4. Muhakeme yetisi,
  5. Görsel algı,
  6. Odaklanma,

gibi bulgular görünmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir