Demans Nasıl Anlaşılır?

Demans Nasıl Anlaşılır?

Demans, zihinsel bozukluk şeklinde ortaya çıkan ve sosyal becerilerin kullanılması, hafıza ya da düşünme yetilerinin aktif olarak işlemesi gibi durumlarda çeşitli olumsuzlukların ortaya çıkmasına sebep olan pek çok hastalığı tanımlamak adına yaygın olarak kullanılan tanımdır.

Tekbir hastalık olmadığı gibi Demans, birden fazla hastalığın genel adıdır. Bu kapsamda Demans hastalarında ortaya çıkan belirtiler Demans evreleri ya da Demansın türüne göre farklılık gösterebilir.

Hastalık Belirtileri

Demans hastalığı belirtileri farklı evrelerden farklı bulgularla gözlemleniyor olmakla birlikte bir hastaya Demans teşhisinin koyulabilmesi için özel bir çalışmanın yürütülmesi gerekir. Demansın erken evresinde gözlemlenen unutkanlık, bilinen yerlerde kaybolma ya da zaman yönetimi konusunda yaşanan sorunlar yaygın olarak ön plana çıkar.

Demansın orta evresinde daha açık bir biçimde gözlemlenen belirtiler, hastaya teşhis koyabilmek adına önemli bulgular sunar. İsimlerin ve olayların unutulmasından yaşanılan evde kaybolmaya kadar oldukça belirgin olan bu bulgular, Demans teşhisi koymak için her zaman yeterli değildir.

 

Demans Testi

Bir hastaya Demans teşhisi koyabilmek adına günümüzde uzman hekimlerin en çok tercih ettiği yöntem Demans testi olarak bilinen ve büyük oranda sorulardan oluşan tekniktir. Söz konusu teknik, hastaya yönelik özel soruları içerdiği gibi testin temel amacı hastanın zihinsel aktivitelerini ne ölçüde kullandığının ölçülmesidir. Doğrudan hastanın bellek yetilerine yönelik soruları içeren bu test, Demans teşhisi koyulurken kullanılan en önemli araçlar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir