Demans Nedir ? Belirtileri nedir ?

Demans Nedir ? ; Sosyal becerileri, hafızayı ve düşünme yetisini doğrudan etkileyen temel hastalıklara büyük oranda Demans denmektedir. Demans tanısı tek bir hastalığa işaret etmediği gibi pek çok farklı hastalığı tanımlamak amacıyla kullanılabilir.

Günümüzde en yaygın olarak gözlemlenen Demans türü Alzheimer olarak bilineni beyin hücrelerinin yok olmasına sebep olan ve davranış bozuklukları şekilde ortaya çıkan hastalıktır. Demansın günümüzde en yaygın olarak gözlemlendiği ikinci türü ise Vasküler Demans sorunudur.

Demans hastalığı belirtileri

Demansın etimolojik olarak Laitnce “Mens” kökünde geldiği düşünülmektedir. Latince “zihin” anlamına gelen Mens sözcüğü önüne “De” ekini alarak zihnin kaybedilmesi anlamına dönüşmüştür. Tamamen zihinsel bir sağlık sorunu olan Demans hastalığı belirtileri Demansın türüne göre farklılık gösterebilir. Çoğunlukla zamana yayılmış belirtiler gösteren Demans türleri arasında Alzheimer’ın çok daha yayılmış bir süreç içerisinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Alzheimer farklı evreler içerisinde zamana yayılan bir süreçte gelişim gösterir.

Demans evreleri

Demans evreleri, her bir sağlık sorunu için farklı bulgularla ortaya çıksa da genel olarak Demasntan kaynaklanan sağlık sorunlarının bir sürece yayıldığı söylenebilir. Belirtilerin ve bulguların büyük oranda yavaş yavaş ortaya çıktığı Demans hastalıklarının bazı türlerinde çok ciddi sağlık sorunlarının oluşması olasıdır. Bazı Demans türlerinin ortaya çıkma sebebi olarak vücutta bulunan bazı maddeler eksik olması ya da düzenli olarak kullanılan bazı ciddi yan etkilere sahip olan ilaçların etkiye sahip olabileceği düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir