Demansın Son Evresi Nedir?

Demansın Son Evresi

Demansın Son Evresi Nedir?: Bir çoklarının bildiği üzere demans hastalığında çeşitli evreler bulunmakta olup bu evreler, hastalığın seyrinin anlaşılması adına çok önemlidir. Demans hastalığı son evresi ve belirtileri, bu kapsamda pek çok insan tarafından merak edilen hususlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Demans hastalığının son evresinde hangi davranış biçimlerinin ve belirtilerin hastada görüldüğünü ifade etmek, hastalığın çok daha kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını olanaklı hale getirmektedir.

Uzun dönem demansların son evresinde hasta, kendisine bakabilecek yetenekten yoksun kalmaktadır. Hafıza bozuklukları ciddi bir seviyeye ulaşmakta ve hastalığın bazı belirtileri çok daha fazla hissedilmektedir. Demans hastalığı son evresi belirtileri genel hatlarıyla şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Zaman ve mekandan habersiz olmak
  • Saldırganlığın artmasına neden olan bazı davranış değişikliklerinin meydana gelmesi
  • Akraba ve arkadaşları tanımakta çeşitli güçlüklerin oluşması
  • Kişiler bakımsızlıkları yardımsız yapılmaması
  • Yürüme zorluğunun meydana gelmesi
  • İletişim ve motor bozukluklarının görülmesi

Yukarıdaki gibi sıralanması mümkün olan belirtilerin her biri, hastalığın son evresinde kendisini belli etmekte olup bu belirtiler, hastaların tek başlarına yaşantılarını sürdürme konusunda zorluk yaşamalarına neden olmaktadır. Demans hastalığı son evresi içerisinde bulunan hastalar, çeşitli iletişim ve motor bozukları yaşamaya başlamaktadır. Bu durum hastaların yardım almadan yürüme, gülümseme vb. yeteneklerini kaybetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle hastalığın son evresinin hastaların sosyal ve kişisel yaşantılarını oldukça fazla olumsuz etkilediğini ifade etmek olanaklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir