Alzheimer ve Demans Arasındaki Fark Nedir?

Alzheimer ve Demans Arasındaki Fark Nedir

Alzheimer ve Demans

Yakın geçmişe dair unutkanlıklar, isim hafızasında daralma, isimleri hatırlayamama, sosyal becerilerde sorunlar ve benzeri pek çok zihinsel aktivitenin ve gündelik yaşantı eylemlerinin gerçekleştirilememesi üzerine belirtileri ortaya çıkan Demans, çoğunlukla Alzheimer ile karıştırılmaktadır. Alzheimer ve Demans arasındaki fark uzman hekimlerce çok kolay bir biçimde ortaya koyulabildiği gibi özellikle halk arasında her iki hastalığın belirtilerinin birbirlerine yakınlık gösteriyor olması nedeniyle belirgin bir ayrım yapılamaz.Alzheimer ve Demans Arasındaki Fark Nedir

Alzheimer ve Demans arasındaki fark, temel olarak bu iki zihinsel ve fiziksel yetileri kullanamıyor olmaktan ortaya çıkan hastalığın nitelikleri üzerinde ortaya çıkar. Demans genel anlamıyla bulguları ve belirtileri aynılık taşıyan dolayısıyla özel bir teşhisin yapılması konusunda çeşitli zorlukların oluştuğu bir tür hastalıktır. Düşünme ve bellek yetilerinin kaybedilmesine yönelik pek çok farklı hastalığa işaret eden Demans, tek başına bir sağlık sorunu değildir.

Dolayısıyla her iki hastalık arasındaki en temel fark da Demansın belirgin bir sağlık sorunu olmamasından kaynaklanır. Alzheimer teşhisi ve tanısı koyulabilen, kendine özgü test araçlarıyla bulguların test edilebildiği, özgün belirtilerle tanımlanabilen bir tür Demanstır. Bu kapsamda Alzheimer ve Demans arasındaki fark, Demansın kapsayıcı bir sağlık sorunu olmasına karşın Alzheimer’ın doğrudan ve belirgin bir sağlık sorunu olmasıdır. Alzheimer’ın belirtileri, nedenleri ve bulguları kesin olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir